TUNDLIK NAHK! PrintTUNDLIKU NAHA TUNDEMÄRGID JA HOOLDUS

Tundlikku või õrna nahka on raske üheselt määratleda. Kõhkluseta võib öelda, et tundlik nahk on selline, mis reageerib kergelt nii sisemistele kui välimistele ärritustele. See ei ole mingi üks konkreetne nahatüüp, sest nii kuiv kui ka rasvane nahk võib olla tundlik. Kuiv nahk on õrn, sest selles pole piisavalt rasva ja niiskust, mis nahka kaitseks. Rasvase naha teeb tundlikumaks suur bakterite hulk, mistõttu vastupanuvõime on nõrgem. Tundliku nahaga võib meist olla igaüks sõltumata nahatüübist. Osadel on naha tundlikkus harvaesinev, osadel igapäevane mure. Suuremal osal inimestest reageerib nahk mingis teatud situatsioonis tundlikult.


Millest sõltub tundlikkus?
Nahk peegeldab meie tervislikku seisundit. Nahk näitab, kas meie enesetunne on hea või halb. Tundlik nahk näitab seda normaalse nahaga võrreldes veelgi selgemini.
Tundlik nahk reageerib nii välistele kui sisemistele teguritele.

Välised nahka ärritavad tegurid on muuhulgas:

  • Nahatüübile mittesobivad hooldusviisid või naha eest mittehoolitsemine
  • Ilmastik (külm, kuum, tuul, suured temperatuurikõikumised, saastatud õhk)
  • Töökeskkond. Siin peetakse silmas eriti kontori kuiva õhku, ventilatsiooni, tööd arvutiga ja saastatust
  • Liiga tugev mehaaniline hooldamine. Siin tuleks meeles pidada, et nahka mehaaniliselt hooldades tuleks olla piisavalt õrn. Kui hooldate ise oma nahka, näiteks koorimisel, tuleks kasutada koormiskreemi, milles on sobiva suurusega koorivad terad. Liiga suured terad võivad nahka liialt ärritada.

Sisemised ärritajad on muuhulgas:

  • Stress, kiirenenud elutempo
  • Hormonaalsed põhjused (menstruatsioon, rasedus, kliimaks)
  • Toitumine (lisaained ja rohked maitseained võivad põhjustada nahal erinevaid reaktsioone)
  • Vanus (vananedes nimelt muutub nahk kuivemaks, õhemaks ja kaotab osa oma vastupanuvõimest, see suurendab omakorda tundlikkust).


TUNDLIKU NAHA HOOLDUS

Kuidas hooldada tundlikku nahka õigesti?
See on üks kosmeetika raskemaid küsimusi, millele ei saa anda ühte ja õiget vastust. Kuna tundlik nahk võib olla ükskõik millise nahatüübi probleem, siis on selle hooldus väga personaalne. Tähtsaimad töövahendid on kannatlikkus ja aeg. Sageli tuleb esmalt katsetuste kaudu leide õiged hooldusvõtted. Kui nahk on eriti tundlik, tuleks pöörduda kosmeetiku poole, kes oskab valida sobivad hooldustooted ja –viisid.

Tundliku naha hooldamisel on siiski mõned rusikareeglid.
Esiteks tuleks leida oma nahatüübile sobivad hooldustooted. Hoolikas puhastamine on ääretult oluline ja seda tuleks teha nii hommikul kui õhtul. Nii saab elimineerida ülemäärased ärritajad nagu naha omad eritised, meik ja mustus. Vee kasutamist puhastamisel tuleks piirata.

Naha koorimise, maskide ja teiste protseduuride vahel tuleks pidada piisavalt pikki pause, et ei ärritataks nahka liigse hooldamisega. Peale kõiki protseduure ja puhastamist tuleks nahka kaitsta sobiva niisutava kreemiga. Naha piisava niiskuse eest tuleks ka muidu hoolt kanda.

Tundlikud nahatüübid vajavad head päikesekaitset ja tõmbetuule ning pakase eest kaitsvat kreemi. Selleks sobib hästi veidi paksema koostisega rasvasem kreem. Kreem tuleks näole kanda umbes pool tundi enne välja minekut ja eemaldada nahalt peale väljast tulekut. Ka jumestuskreemid on heaks kaitseks väljas viibides. Saunas on hea kasutada naha kaitsmiseks näiteks paksemat rasvast kreemi või niisutavat maski

Nii naha kui kogu organismi heaolu juurde kuulub tasakaalustatud, lisaainetevaba toit, liikumine, värskes õhus viibimine ja piisav uni. Pahedest tuleks loobuda ja eriti tuleks vältida suitsetamist, kohvi ja alkoholi.